W przypadku jeżeli zamierzasz odliczać koszty związane z zastosowaniem pojazdu w firmie, musisz prowadzić ewidencję

Właściciele firm zazwyczaj poszukują oszczędności, aby jak najwięcej zarobić. Nie każdy orientuje się, że jest możliwość ewidencjonowania przebiegu samochodu, przez co można zaliczyć w koszty prowadzenia firmy wydatki powiązane z zakupem paliwa bądź eksploatacji auta.
Warto o tym pamiętać, gdyż można na tym wiele zyskać.


To nie bywa trudne


Ewidencja przebiegu pojazdu zwana potocznie „kilometrówką” pomaga określić ilość przejechanych kilometrów i policzyć poniesione z tego względu wydatki na benzynę. Taką ewidencję wykonuje się zarówno dla celów podatku dochodowego, jak też Vat, ale należy spełnić określone warunki. W przypadku podatku dochodowego uwzględnia się wozy, które nie zostały uznane za środki trwałe przedsiębiorstwa. Takim autem może być zarówno pojazd właściciela firmy, jak również pracownika. Żeby mieć szansę dostać zwrot kosztów z tego względu, potrzeba prowadzić niesamowicie dokładną ewidencję, ale nie potrzeba się tego obawiać, gdyż dzisiaj można korzystać z bardzo wygodnych programów i systemów, które pomagają prowadzić tego typu ewidencję szybko i bez trudu.


Ewidencja przebiegnie łatwo i szybko


wyobrażenie - firma
Wprowadził: Ministerio Bienes Nacionales
Źródło: http://www.flickr.com


Ewidencja przebiegu pojazdu z odpowiednim programem nie sprawi kłopotu, lecz należy pilnować, by wszystko niesamowicie dokładnie wpisać. Przepisy regulują, co powinno być w tego typu wykazie, jak też kto musi potwierdzić go podpisem.

Na tej stronie są bardzo interesujące informacje, ale gdy chcesz dowiedzieć się więcej, odszukaj także (https://raczynski-kancelaria.pl/) pozostałe dane, które są dostępne tutaj.

Ewidencja przebiegu powinna zawierać takie informacje, jak numer, dane osoby używającej samochodu, numer rejestracyjny i pojemność silnika, opis trasy, cel podróży i datę, jak też ilość rzeczywiście przejechanych kilometrów, stawkę za kilometr i całkowitą kwotę stanowiącą pomnożenie ilości przebytych kilometrów przez stawkę. Potrzeba pamiętać, że stawka za kilometr uzależniona jest od pojemności silnika pojazdu i określana stosownymi zapisami.
W przypadku, kiedy właściciel firmy zadecyduje się korzystać ze specjalnego programu do wykonywania ewidencji, starczy że wprowadzi informacje do odpowiednich tabelek, a następnie wydrukuje dokument oraz złoży podpis.


Podobna ewidencja pomaga ograniczać koszty związane z działalnością, więc warto ją prowadzić. Należy również pamiętać, że zapisy w prawie bardzo często się zmieniają, zatem potrzeba to śledzić.
2021/05/15, 08:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.