Jakimi aspektami trudni się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

Gdy potrzebujemy osoby trudniącej się wycenianiem nieruchomości, odpowiednim kandydatem jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe przedsiębiorstwa lub zatrudnieni są przez większe jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny domów przy kredycie hipotecznym. Czym tak naprawdę zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?


rzeczoznawca majątkowy
Wprowadził: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi podejść do egzaminu. W dodatku musi posiadać stopień naukowy magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku traktującym o wycenie. Rzecz jasna jeżeli program studiów magisterskich objął te zagadnienia, nauczanie podyplomowe nie jest już potrzebne. Zdanie egzaminu to jednakże nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy powinien odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca wykonuje wycenę nieruchomości razem z dobrami, które znajdują się na tym terenie.

Nieprawidłowym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszystkie działania sporządzane są na piśmie, rzecz jasna w pełni zgodnie z obowiązującym prawem. Zabronione jest wycenianie własności rzeczoznawcy przez niego. Nie wolno przeprowadzać wyceny osobistych nieruchomości oraz tych, należących do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo dobrze płatny, warto wziąć pod uwagę, że podyplomowe kształcenie, egzamin oraz przeprowadzone praktyki to duży koszt, co z pewnością trzeba wiedzieć. W dodatku rzeczoznawca majątkowy musi cały czas dokształcać się i doskonale znać obowiązujące normy.

Jeżeli potrzebujemy wyceny, znalezienie rzeczoznawcy nie musi być trudne oraz pracochłonne. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie usługi dostępne są w Internecie. Wyszukiwanie jest bardzo łatwe. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, w tym przypadku "rzeczoznawca majątkowy", bardzo dobrze jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się dokładnie z ofertą, niejednokrotnie poznamy także cennik oraz opinie poprzednich klientów. W związku z tym możemy dobrać najlepszą ofertę.


Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która chce się tego podjąć, musi bardzo się do tego przygotować i głównie naprawdę dużo się uczyć. Zlecane wyceny powinny być zrobione niezwykle dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. W dodatku egzaminy oraz praktyka są trudne. Nad podjęciem się tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednakże warto wspomnieć, że jest on również bardzo interesujący, a włożony trud na pewno się opłaci.
2020/04/08, 07:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.