Najlepsza metoda na jesienną chandrę

Stajemy się społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest potrzebne. Jak pokazują badania, aż 42 % rodaków wykazuje brak zainteresowania książką. Wyniki te nie brzmią optymistycznie, gdyż człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na ludzki rozwój.
Czytająca dziewczyna
Wprowadził: Mark Turnauckas
Źródło: http://www.flickr.com
To prawda - kiedy weźmiemy do ręki książkę, szybko zauważymy, że nie jest to zabawa łatwa, lekka i przyjemna. Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni. Historie opowiedziane przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może nadal korzystać z długiego urlopu.

Telewizja hamuje niezależne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy wyłożone: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role, dopasowujemy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół powstaje w naszej głowie. Dobra książka pobudza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę
Wprowadził: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Czytanie równocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, gdyż jest mocno związane z mówieniem i pisaniem. Tych, którzy nie czytają nic albo niewiele, bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: „No wiesz, o co mi chodzi”, „No… ten...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Opis ludzi i przedmiotów ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „okej”.


Może zainteresują ciebie także

Atrakcyjne rozwiązania dla wszystkich debiutujących twórców

książki
Wprowadził: Les Chatfield
Źródło: http://www.flickr.com
W dobie naszych czasów niemało osób rozmyśla o tym, by wydać swoją książkę. Trzeba nadmienić, że aktualnie nie jest to trudne zadanie, ponieważ każdy początkujący pisarz może znaleźć dla siebie wiele interesujących rozwiązań. Z ich wsparciem uda nam się w mgnieniu oka urealnić swoje marzenia dotyczące literackiego debiutu, co być może stanie się znamienne w perspektywie dalszej kariery.

Język w książkach jest bogaty, fascynujący i piękny. Całkowicie inny niż ten, którym karmi nas telewizja, i którym znaczny odsetek Polaków operuje na co dzień. Beznadziejnie ograniczony - jakby dostosowany do niskiego poziomu inteligencji odbiorcy.

Cena książek? Niekiedy może wzbudzać niechęć. Ale kto każe nam robić zakupy w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.
2019/04/07, 07:34
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.