Co trzeba wiedzieć o słuchowiskach jakie można usłyszeć w radio?

W czasach telewizji niemal zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co kryje się pod tym pojęciem.

W niezwykle wielkim skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co sugeruje już sama nazwa) można było jedynie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych minionego stulecia. Słuchowiska niezwykle szybko trafiły też do polskiego radia, tak naprawdę cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli możliwość pierwszy raz usłyszeć transmitowaną na żywo inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze narodowe słuchowiska radiowe, które nadawane były w okresie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero a krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych dawnych nagrań, które powstały przed wojną nie przetrwała nawet jedna płyta. Żeby dowiedzieć się więcej wejdź na te słuchowiska.


Może zainteresują ciebie także

Nie masz czasu na książkę - wybierz wersję audio

Nagranie słuchowisk
Wprowadził: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem dzieje się tak, iż ktoś nie posiada czasu czytać książek, albo nie kocha tego robić, bo w czasie tej czynności bardzo szybko męczą mu się oczy, a co się z tym łączy, boli go też głowa. Na szczęście mamy szansę posłuchać jak ktoś inny nam czyta, tak identycznie jak możemy miast pójść do teatru na przedstawienie, włączyć radio, w którym dana sztuka będzie czytana, a więc robiąc inne rzeczy, mamy szansę jednocześnie się z nią zapoznać.

Spiker radiowy
Wprowadził: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk powrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, które zatytułowano „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze wysłuchali kolejnego, nieprawdopodobnie modnego słuchowiska pod tytułem „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych słuchowisk jest nadal na stałym od lat poziomie. Zyskały już przede wszystkim radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to produkcje dla dorosłych.

Zaglądnij do nowego tekstu oraz czytaj dodatkowe informacje (http://operakameralna.pl/events/kategoria/xi-festiwal-oper-barokowych/) na ten niebywale ciekawy temat. Ekstra informacje omówiliśmy dla Ciebie z ogromną radością.

Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało również o swoich młodych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla najmłodszych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem bardzo trudnym. Niezbędny jest nie tylko odpowiedni scenariusz, ale również świetni aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.
2022/09/22, 07:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.