Ocena okresowa pracowników – efektywne narzędzie polepszające rozwój przedsiębiorstwa

W dzisiejszych czasach aż 87 % wielkich oraz średnich firm przeprowadza przeróżnego rodzaju testy, jakie mają na celu zweryfikowanie różnych cech pracowników. Niekiedy mają one na celu zweryfikowanie przeważnie firmy z perspektywy nabywców (jak na przykład badanie mystery shopping), a czasem są skoncentrowane właśnie na pracowniku – jego zachowaniu, mocnych i słabych stronach, współpracy.
Ten drugi rodzaj analizy to przeważnie ocena okresowa pracownika, czyli złożona badanie tego, w jaki sposób pracownik spełnia wymogi swego stanowiska.

Po przestudiowaniu tego wpisu, polecam doradca finansowy forsel finance pozostałe informacje na prezentowany wątek, które okażą się równie zajmujące.

Z perspektywy pracodawcy rezultaty wiążą się na przykład ze zmianą polityki kadr, przeprowadzeniem dodatkowych kursów albo wdrożeniem innego programu motywacyjnego, z punktu widzenia pracownika ocena okresowa jest kluczowa ze względu na osiągalny awans, rozwój zawodowy lub podwyżki. Zarówno jednak bycie ocenionym, jak i myśl o możliwym konflikcie z pracownikami wiąże się nieraz z dodatkowym stresem, dlatego też wszystkie czynności mające na celu zweryfikowanie wydajności zatrudnionych osób muszą zostać przeprowadzone starannie i z dużą dozą obiektywności.

Może zainteresują ciebie także

Jak prezentuje się pomoc w Warszawie w zakresie kadr i płac w danej firmie

podatki
Wprowadził: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród dostępnych dzisiaj na rynku propozycji trafić można na usługi oferowane przez doświadczonych ekspertów. Specjaliści spieszą z pomocą dla przedsiębiorców, jacy wymagają rady eksperta. Jeżeli chodzi o kadry i płace Warszawa wyróżnia się na tle pozostałych miast bogatą bazą opcji do wyboru. Dokładne dopracowywanie obecnych propozycji przekłada się na pełne zadowolenie osób czerpiących systematycznie z tych możliwości. Eksperci w tej dziedzinie dają do dyspozycji szeroki wachlarz szczególnie użytecznych usług.


Z pewnością dobrze być świadomym, jakie czynniki są istotne przy ocenie okresowej pracowników i jakie pomyłki popełniają przy tym przełożeni. Poważną i niestety dosyć częstą pomyłką jest zwrócenie uwagi tylko na to, co pracownik wykonuje nieprawidłowo, pominąwszy jego mocne strony.
pracownik jednej z firm IT
Wprowadził: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
Wtedy nie wyłącznie przełożony nie posiada pełnego obrazu sytuacji, lecz także pracownik może zostać źle zmotywowany i w efekcie jego praca potrafi się nawet pogarszać. Inna wyjątkowo kluczowa cecha to jasne kryteria oceny, jakie są ważne (powinny być stricte związane ze charakterystyką stanowiska i zadaniami), rozłączne (aby nie oceniać dwukrotnie tej samej cechy) , a także kompleksowe – wówczas pracownik jest oceniany jako całość. Jest bardzo istotne, aby pracownik był z nimi zapoznany – wiedza o tym, jakim sposobem jest się ocenianym, niweluje stres. W przeciwnym razie może być zaskoczony bądź nawet zniechęcony, że jego praca (Poszukujesz pracy? Zobacz stanowiska: work service oferty pracy czechy) jest rozliczana kryteriami, jakie nie były początkowo w ogóle uwzględniane. Ocena pracownika to znakomite narzędzie, które potrafi wpływać na rozwój zarówno całej firmy, jak i zatrudnionych – trzeba jednak wiedzieć, jak z niej skorzystać.


Typy owej analizy są bardzo różne. Wyjątkowo kompleksową analizą jest ocena 360 stopni – dzięki niej manager wie, jak pracownik jest widziany przez współpracujących, szefów oraz klientów. Innym czasem spotykanym typem analizy jest „ocena 180 stopni” – wtedy badany jest najczęściej pracownik względem przełożonych i współpracowników. By dowiedzieć się więcej, na pewno warto posługiwać się informacjami dostępnymi w internecie – można nie tylko poznać wiele przydatnych rzeczy w temacie różnych badań HR i marketigowych, ale również zapoznać się, jak powinna przebiegać ocena okresowa pracownika dla danego stanowiska.
2021/04/29, 00:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.