Kopalnia węgla brunatnego Krobia – z jakiego względu wywołała liczne protesty lokalnych mieszkańców?

Polskie kopalnie są miejscami pracy dla rzeczywiście dużej liczby górników, z kolei wydobywany w nich węgiel jest konieczny Polakom, przykładowo do ogrzewania ich domów. Złoża węgla, jakie są dostępne w kraju czekają na wydobycie, tym samym bardzo często powstają kolejne kopalnie. Przykładem może być przykładowo kopalnia węgla brunatnego, której powstanie jest w planach na terenie gminy Krobia. Niestety, te plany wywołały protesty gminnej ludności. Z jakiego powodu?


Mining machine
Wprowadził: Marco Hamersma
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym powodem jest obawa mieszkańców o jakość ich życia po rozpoczęciu pracy kopalni. Co najważniejsze, jako zagrożenie wskazują oni wpływ na środowisko naturalne, a w związku z tym, też na zdrowie ludzi. Poza tym, sporo osób martwi się losami lokalnego rolnictwa, jakie jest jedną z podstawowych działalności zarobkowych w regionie. Powstał specjalny serwis internetowy prowadzony przez osoby protestujące przeciwko pracy tego rodzaju kopalni, na którym zamieszczane są opracowania wskazujące na potencjalne niebezpieczeństwa i artykuły profesjonalistów. Czytaj na ten temat więcej: stopkopalni.pl/kopalnia-odkrywkowa/.

Ponadto, prowadzone jest również konto na portalu społecznościowym Facebook, przy pomocy jakiego protestujący chcą dotrzeć do możliwie jak najszerszego grona osób. Naturalnie, inwestorzy odpierają tego rodzaju zarzuty wskazując, że na innych obszarach, na których funkcjonują kopalnie odkrywkowe rolnictwo w dalszym ciągu świetnie prosperuje. Poza tym, kiedy wydobycie jest zakończone, lokalne obszary są rekultywowane. Na obszarze kopalni mają zostać wykorzystane wszystkie zaawansowane urządzenia, których zadaniem jest zredukowanie pylenia, między innymi zraszacze. Zobacz: .


kopalnia odkrywkowa
Wprowadził: Drakt Kranre
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu, pył będzie pojawiał się w zasadzie tylko na terenie wydobycia. Mieszkańcy jednak wskazują, że praca kopalni może doprowadzić nawet do przesiedlenia mieszkańców 22 wsi. Osoby te będą musiały opuścić swoją ziemię oraz domy. Kopalnia będzie jednak oznaczała z drugiej strony zapewnienie nowych miejsc w pracy, co w warunkach polskiego bezrobocia ma istotne znaczenie. Reasumując - protest mieszkańców przeciwko powstaniu kopalni odkrywkowej zatacza coraz szersze kręgi.

Jeżeli poszukujesz pewne dane, zobacz i sprawdź naszą informację (https://www.kabus.pl/?sh=kolki_drewniane) - tu znajdziesz wyłącznie atrakcyjne oferty. Kliknij, nie zawiedziesz się.

Obie strony mają oczywiście swoje racje, ponieważ działanie kopalni będzie niosło za sobą dużo korzyści.

Absorbuje Cię problematyka podnoszona w tym wpisie? Przeczytaj oprócz tego też inne zbliżone posty - po prostu wejdź tutaj naprawa żurawi.

Końcowa decyzja z kolei należy do stosownych władz, które są zmuszone przeanalizować wszystkie za i przeciw.
2020/07/25, 08:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.