Jak otworzyć własną firmę u zachodniego sąsiada?

Obowiązujące w UE przepisy zezwalają obywatelom poszczególnych państw członkowskich na między innymi założenie własnej firmy na terenie każdego kraju, które leży na jej terenie.
Oprogramowanie Digital Signage
Wprowadził: NEC Display Solutions
Źródło: NEC Display Solutions


Dzięki temu nie ma żadnych formalnych przeszkód, żeby Polak założył ją np. w Niemczech.


Dla przykładu osoby fizyczne mogą uruchomić jednoosobową działalność (która w Niemczech określana jest jako Gewerbe), a istniejący już biznesmeni mogliby uruchomić oddział swej spółki.nasza strona www adwokat sprawy rodzinne warszawaJeśli chcemy prowadzić swą działalność w Niemczech, najpierw trzeba wybrać jej formę prawną. Może to być m.in. przedstawicielstwo, spółka komandytowa czy też spółka z o.o. albo cywilna. W przypadku rejestracji działalności na własny rachunek, bardzo istotne jest upewnienie się, czy na jej funkcjonowanie nie jest potrzebna specjalna koncesja. Są one konieczne w wypadku m.in. gastronomii, ubezpieczeń czy też ochrony. Dowolna osoba, która zamierza prowadzić w tym kraju swoją działalność, powinna zameldować się w urzędzie meldunkowym w swym miejscu zamieszkania. Mając dowód zameldowania oraz dowód na zarejestrowanie firmy, można by dostać pozwolenie na pobyt.


działalność w niemczech
Wprowadził: www.projektoskop.pl
Źródło: www.projektoskop.pl


Dowolna firma prowadzona na obszarze Niemiec, powinna być także zarejestrowana w urzędzie ds gospodarczych, który jest właściwy dla jej siedziby. Trzeba w tym urzędzie złożyć między innymi takie dokumenty jak: dowód zameldowania, uzupełniony druk z opisanym zakresem działalności, umowy kupna albo dzierżawy nieruchomości używanej jako siedziba działalności.
Następnie wymieniony urząd ds gospodarczych przesyła informację do US. W wypadku jednoosobowej działalności, w Niemczech obowiązująca jest zasada odpowiedzialności indywidualnej. Oznacza to, że właściciel firmy mógłby odpowiadać nawet własnym mieniem.
2022/07/13, 11:50
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.