Rewizja normy ISO 9001:2015 - kompendium zmian. Czy nieco się zmieniło?

Już po raz czwarty prowadzona jest rewizja normy ISO 9001, na zgodność z którą certyfikowanych jest przeszło 1,1 mln instytucji na całym globie. W Polsce w posiadaniu certyfikatu ISO 9001 jest aż 10 110 tys. organizacji. Od roku 2012 internacjonalny Komitet Techniczny wykonuje pracę nad kolejną, wszechstronną rewizją standardu.


Oczekuje się znaczących zmian zawartości standardu, w zestawieniu z wcześniejszym dostrojeniem normy w roku 2008. Rewizja rządzi się nowym, dobranym projektem dla przyszłych norm zarządzania organizmami ISO: wspólny tekst, łączna konstrukcja i terminologia. Harmonizacja otwiera tym samym nowatorskie możliwości konsolidacji systemów.

certyfikat iso
Wprowadził: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Zamiarem wprowadzenia zmian jest zaprojektowanie standardu przyjacielskiego dla użytkowników i przystosowanego do wymagań współczesnego powszechnego biznesu. Z jednej strony naczelny projekt nowego wydania reguły proponuje organizacjom większą rozpiętość w projektowaniu zarządzania, z drugiej zaś strony potrzebuje dynamicznego przystosowania się do zmian w instytucji i jej otoczenia. Norma (zobacz wymiar czasu pracy 2020 tabela) ISO 9001:2015 ma za cel przykrojenie wymagań standardu do zmieniających się warunków w coraz to bardziej dynamicznym świecie biznesu, a naraz wykreowanie standardu pokojowego dla użytkowników - !.

Wobec tego, stosowanie wcielonych systemów zarządzania powinno być łatwiejsze dla instytucji. Konstrukcja standardu została zmieniona tak, by była ogółem dopasowana do zharmonizowanej struktury używanej we wszystkich normach na temat systemów zarządzania. Projekt popiera również system kierowania w uregulowaniu się do obecnych wyzwań stawianych organizacjom przez nowoczesne otoczenie biznesu.


Punktem rozwiązania dla wykonywania Systemu Zarządzania Jakością wedle normy ISO 9001:2015 będzie wyznaczenie jego zakresu. W celu prawidłowego określenia zakresu, organizacja powinna wziąć pod uwagę kontekst, zainteresowane strony oraz przedkładane produkty i posługi.

Czy zaciekawiłyby Cię inne informacje (https://eena.pl/) na ten temat? Zapraszamy do przeczytania następnego artykułu. W nim zaznajomisz się z przeróżnymi szczegółami.

Tworzony zakres należy urozmaicić wskazując na to, jakie artykuły i usługi są objęte Systemem Zarządzania Jakością i dodatkowo uzasadnienie przypadków, w jakich wymóg normy nie mogą być zastosowane (akademiaecoms.pl/szkolenia/). Braku możliwości zastosowania autorytatywnych wymagań nie wypada jednak mylić z obecnym wyłączaniem punktów normy z obszaru Systemu Zarządzania Jakością.
2022/07/12, 12:55
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.