W jaki sposób właściciele firm mogą rozliczać używanie prywatnych pojazdów w celach firmowych.

Wykorzystanie prywatnych samochodów do celów firmowych obwarowane jest odpowiednimi regulacjami. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy mają dwie możliwości żeby wszystko było legalnie, czyli albo wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych, lub też jeździć samochodem prywatnym, a koszty rozliczać przy pomocy tak zwanej kilometrówki.
Ta właśnie ewidencja jest wymagana w paru przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy będzie rozliczany prywatny pojazd pracowników, przedsiębiorcy czy użytkowany na podstawie umowy najmu czy użyczenia. Ale od 1 kwietnia 2014 roku taki obowiązek posiadają również wszyscy podatnicy, jacy będą chcieli odliczyć pełny VAT od zakupu i wydatków eksploatacyjnych. Wówczas ewidencja musi być prowadzona po to, żeby mieć całkowitą kontrolę nad tym, gdzie pojazd jeździ, wykluczając tym samym korzystanie z niego do celów prywatnych. Regulacje prawne szczegółowo precyzują, w jakim wymiarze i na jakich zasadach można będzie odliczyć wydatki związane z pojazdem, zależne to jest między innymi od liczby zrobionych pojazdem kilometrów - program do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma
Wprowadził: Junta de Andalucía
Źródło: http://www.flickr.com
Ewidencja kilometrówki nie jest jakąś skomplikowaną rzeczą, ponieważ przepisy w tym obszarze są dość czytelne i zrozumiałe. Można to robić ręcznie, a można się również wspomóc informatycznymi narzędziami. Obecnie jest dostępnych sporo rozmaitych programów, zarówno darmowych jak i płatnych, jakie pomagają w wykonywaniu tego obowiązku. Ewidencja przebiegu pojazdu program ułatwi w pierwszej kolejności zapisywanie wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, a także automatyczne wyliczenie na tej podstawie kosztów dla księgowości - -> zobacz szczegóły.

Kliknij ten odnośnik oraz zdobądź cenne szczegóły w kontekście analizowanej w tym artykule kwestii. Na pewno naprawdę uznasz je za pomocne.

Często takie programy mają wręcz możliwość integracji z systemami księgowymi, dzięki czemu odpada konieczność przepisywania wszystkiego ręcznie.


Może zainteresują ciebie także

Leasing podwładnych z rozmaitych części świata

prezent
Wprowadził: Juozas Kaziukenas
Źródło: http://www.flickr.com
Otwarcie granic pozwoliło na wymianę podwładnych między różnymi częściami świata. Dzięki czemu osoby, które nie są w stanie znaleźć pracy w swoim polsce potrafią czasowo wyjechać także w odległą część świata, żeby móc w taki sposób utrzymać własną rodzinę.
Jedną z istotniejszych funkcji, jaką powinien mieć tego typu program, jest możliwość wygenerowania raportów wydatków i przebiegów.

Jeżeli prezentowany temat Cię zaintrygował, sprawdź koniecznie ten świetny link (www.key-ces.com/software-development/technologia-wbudowana-systemy-wbudowane/) - znajdziesz tam dużo ciekawych informacji.

Pożądane też by było, jeśli posiadałby on pobieranie w automatyczny sposób obowiązujących stawek, dzięki czemu nie trzeba będzie o tym pamiętać, jeżeli coś się zmieni.
2020/02/17, 07:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.