Jak to rozliczyć? - rachunki wspólnot mieszkaniowych – podpowiedzi

Wspólnota mieszkaniowa jest ciekawym przedmiotem rozważań , tak pod względem życiowym jak i finansowym. Zgodnie z definicją wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład konkretnej nieruchomości. Warto przyjrzeć się jej finansom. Wspólnota tego typu powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia się pierwszego lokalu. Prowadzone są tu dwie KW: lokalowa i budynkowa. Wspólnota mieszkaniowa mimo, że jest jednostką organizacyjna nie mającą osobowości prawnej przeważnie jest zaopatrzona w instytucje wewnętrzne, siedzibę REGON czy NIP, poza tym jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od otrzymanych dochodów (poza zaliczkami właścicieli).


bloki
Wprowadził: katrien berckmoes
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją dwa typy wspólnot mieszkaniowych: małe i duże, obie działają na podstawie ustawy o własności lokali. Już po tej zwięzłej informacji dowiadujemy się, że rozliczanie wspólnot mieszkaniowych łódź to rzecz niełatwa (zwłaszcza w dużych miastach takich jak Łódź, Warszawa czy Katowice). Wspólnoty mieszkaniowe nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Do tego rodzaju działań wystarczą jedynie tzw. „inne ewidencje”. Są one formą przez, którą rozliczanie wspólnot majątkowych jest łatwiejsze - sprawdź tutaj. Umożliwiają one na pominięcie mało istotnych podpunktów, a poza tym istnieje możliwość rozbudowania innych gałęzi znaczących dla wspólnoty mieszkaniowej.

Ten ciekawy news (http://www.megastyro.pl/) spodobał Ci się To fantastycznie, gdyż na następnej stronie stworzyliśmy dla Ciebie sporo takiego typu postów.

Gdy chodzi o rozliczanie wspólnot mieszkaniowych Łódź obejmuje rozlicznerodzaje kosztów.

blok mieszkalny
Wprowadził: Dennis Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie można je podzielić na dwie grupy: koszty działania nieruchomości wspólnej (przykładowo media dostarczane do części wspólnej, utrzymanie czystości, naprawy, ubezpieczenie) i koszty świadczeń dostarczanych do lokali według potrzeb indywidualnych właścicieli. Koszty nałożone na wspólnotę mieszkaniową podlegają rozliczeniu po zamknięciu roku obrotowego, którym dla adresata jest rok kalendarzowy. W sprawozdaniu finansowym prezentuje się osiągane przychody, poniesione koszty oraz osiągnięty wynik, więc różnicę między przychodami a kosztami. Do podsumowania finansowego trzeba zaliczyć m .in.: wynik dotyczący eksploatacji, wyniki na poszczególnych typach mediów, wyniki dotyczące remontów. Rozliczenie łączne wspólnoty dotyczy tego, że osiągnięte przez wspólnotę rezultaty cząstkowe rozlicza się na danych właścicieli lokali, których indywidualne rozliczenia łącznie składają się na rezultat całej wspólnoty (poza funduszem remontowym).


Niewykorzystane środki z danego roku nie podlegają rozliczeniu, przechodzą na kolejny rok. Łódź, Warszawa, Poznań – polskie miasta usiane są wspólnotami mieszkaniowymi. W przypadku licznych wspólnot warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego biura rozliczeń lub wziąć księgową, która jest biegła w tego typu rachunkach, ewentualnie istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, wnoszącym wiele do tej tematyki.

Pamiętaj, że jesteśmy tutaj (https://www.eremit.pl/otoczaki/). Oczekujemy na Ciebie z następnymi postami, które są bardzo ciekawe. Myślimy, że zachęcimy Cię do wejścia w podany link.

Wspólnota mieszkaniowa jest mianownikiem specyficznym, dlatego warto być bardzo odpowiedzialnym podczas prowadzenia jej finansów. Warto, by zarówno właściciele mieszkań jak i zarząd byli tego świadomi.
2019/07/18, 07:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.