Jakiego rodzaju są różnice między umowami dotyczącymi kredytu oraz pożyczki?

Czy wiesz, że kredytu mógłby udzielić tylko instytucja bankowa i robi to zazwyczaj nie tylko na uprzednio ustalony cel, na który przeznaczone będą pieniądze, lecz także pobrać za tę czynność odsetki i prowizje? Ponadto pod rygorem nieważności umowa kredytu powinna zostać zawarta pisemnie.
pożyczka


Te sprawy określa tzw. prawo bankowe.


W odróżnieniu od kredytu, pożyczka mogłaby zostać udzielona przez jakąkolwiek osobę oraz w niemal dowolnej formie, przykładowo na bazie umowy ustnej. Biorący pożyczkę człowiek zobowiązuje się do oddania takiej samej kwoty pieniędzy albo rzeczy tego samego typu.

Jeśli szczegółowo pragniesz zgłębić dane na opisywany temat, to koniecznie zajrzyj na proponowany serwis www (http://contra-odszkodowania.pl/odkupimy-twoje-odszkodowanie/). Tam znajdują się przykuwające wzrok wiadomości, które zostaną Ci w głowie na długo.

Sprawy powiązane z udzielaniem pożyczki określa kodeks cywilny. Wbrew ogólnej opinii nie jest ona tym samym co kredyt. Kolejną różnicę przedstawia przedmiot umowy: w wypadku kredytu może być nim jedynie ustalona suma pieniędzy, z kolei przedmiotem pożyczki mogą być tak pieniądze oraz wyznaczone w odniesieniu do gatunku rzeczy. Są nimi te, jakie można by policzyć, ważyć czy też zmierzyć. Innymi słowy może to być dla przykładu węgiel czy benzyna.


Podobne z pozoru niewielkie różnice stanowi kwestia odpłatności umowy. Ta dotycząca kredytu jest zawsze umową odpłatną (za jej udzielanie bank pobiera opłatę zazwyczaj w postaci odsetek), natomiast bardziej znaczącą dowolność przedstawia umowa dotycząca takiego świadczenia jakim jest pożyczka.
Taka umowa może być zawarta zarówno odpłatnie (na przykład procent od pożyczanej sumy) jak i nieodpłatnie (ta forma jest przeważnie używana przez znajome sobie osoby). Następną różnicą jest celowość - kredyt jest udzielany na podany w tyczącej się go umowie cel (np. zakup działki czy samochodu).
2020/09/16, 08:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.