Znak towarowy w Polsce

Znak towarowy daje możliwość prędkiej identyfikacji konkretnego wyrobu albo usługi jako pochodzącego od danego przedsiębiorcy.


Jest nim wszelkie oznaczenie, jakie można zaprezentować w graficzny sposób, jeżeli to oznakowanie służy rozróżnianiu od siebie artykułów i usług wywodzących się od rozmaITych biznesmenów.
W związku z tym, że znak (polecamy nasz serwis www) towarowy pełni tak istotną rolę w biznesie, normowany jest przepisami prawa, tak na poziomie krajowym, jak też międzynarodowym. W naszym kraju wiąże Ustawa prawo własności przemysłowej i – jako iż Polska jest członkiem Wspólnoty Europejskiej – unijne zarządzenie o wspólnotowym symbolu towarowym. Obydwa akty prawne przewidują możność rejestracji symbolu towarowego, dzięki czemu służą ochronie symboli towarowych.


kupony rabatowe
Wprowadził: Carol Pyles
Źródło: http://www.flickr.com


Ochrona znaku towarowego to wyłączne używanie symbolu towarowego w sposób zarobkowy. W praktyce oznacza to, że tego konkretnego znaku towarowego ma prawo użytkować tylko osoba czy też firma, jaka zarejestrowała w urzędzie symboltowarowy. Dzięki temu ten symbol towarowy możemy bez obawy lokować na swych wyrobach albo na ich opakowaniach i wprowadzić je do sprzedaży pod tym symbolem towarowym. Na symbolu towarowym zarobić możesz jeszcze na inne sposoby, np. znak ten możesz sprzedać bądź użyczyć licencji na jego używanie.
Ponadto, w przypadku naruszenia prawa do zarejestrowanego znaku towarowego, w szczególności przez stosowanie przez rywala znaku jednakowego albo analogicznego, osobie, która ma ochronne prawo na znak towarowy przypada: prawo do żądania zaniechania naruszeń, wydania uzyskanych korzyści jak też gratyfikację opłat licencyjnych za okres bezprawnego używania znaku.
2022/07/14, 11:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.