Rodzime art deco jako ruch o wielu obliczach.

Mimo, że art deco, jako styl w sztuce rozwijało się w wielu krajach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. W tamtym miejscu funkcjonowali czołowi przedstawiciele ruchu i powstawały niezwykle interesujące obrazy i akty.


art deco
Wprowadził: Ross Dunn
Źródło: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ów przeważał nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, lecz również we wzornictwie fabrycznym, ozdób pomieszczeń i modzie. Prąd art déco był kontrakcją na secesję, wyrazem protestu wobec pospolitego dla sztuki secesyjnej braku formy przestrzennej. Już w secesji pojawił się trend planowania masowych wyrobów seryjnych, lecz dopiero w czasie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego projektowania, z myślą o użyciu i wpływie przedmiotu na człowieka.

Było to postępowanie spontaniczne, próba stworzenia kierunku w sztuce na wzorzec innych nurtów, ale wybiegającego w przyszłość i poszukującego wyrazu dla postępów wytwórczości taśmowej. Artyści art déco przykładali też dużą wagę do doskonałego stworzenia obiektu użytkowego, nie mogły być więc tanie, ani osiągalne dla szerokiej klienteli. Polskie art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i zabieganiem do zwykłego charakteryzowania modeli, poszukiwaniem piękna w przeznaczeniu przedmiotu użytkowego i zrozumiałości przekazu w rycinie, lub malarstwie.

Obrazy i akty znamionowała głęboka kolorystyka. Apogeum sławy art déco wypadał na lata 20 zeszłego wieku, a w latach 30. art déco stopniowo ustępował na rzecz nowego kierunku. Niezwykle głośną artystką art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są eleganckie, starannie wykończone, skonstruowane w oparciu o bryły geometryczne, prezentujące przeważnie wykwintne, skromniej, albo bardziej rozebrane panie.


Polskie art deco to nurt o wielu obliczach. To okres zbytku, ekscentrycznej klasy i opętańczej rozrywki. Okres art deco, nurt międzywojnia, ogarnął cały świat i wszelkie sfery rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, obraz kinematograficzny i fotografie. Był to okres wielkich przeobrażeń w każdej sferze istnienia.
2021/09/03, 07:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.