Analiza wymagań – co ukryto pod tym ciekawym terminem? Sprawdzisz w poniższym artykule!

Każdy system ma jasne i równocześnie oczekiwane zachowania, które należy dokładnie poznać. Po ich identyfikacji możliwa staje się ich precyzyjna analiza, której celem jest dookreślenie wymagań i sprawdzenie czy nie występują w systemie jakieś wymagania sprzeczne lub te, które mają charakter nieprawidłowy.


analiza wymagań w firmie
Wprowadził: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Terminem wymagań funkcjonalnych określa się rodzaje usług, które mają być oferowane przez system, a także jego reakcje na określone sytuacje. Bardzo często wymagania , których charakter jest funkcjonalny obejmują również to, czego system nie potrafi wykonywać. Analiza wymagań jest więc pojęciem zaskakująco szerokim, którego zastosowanie i znaczenie jest bez wątpienia bardzo znaczące. Stawiając na analizę wymagań, powinno się pamiętać że, analiza wymagań zawsze musi opisywać to, jak system reaguje na zadane mu cele, ale także osiągane wyniki. Znaczenie ma także to, jakiego rodzaju warunki trzeba spełnić, aby konkretne zadania w ogóle mogły być przez system wykonane. Analiza wymagań zawsze powinna uwzględniać także to, co powinien zrobić użytkownik, aby skorzystanie z systemu stało się przez niego w ogóle możliwe. Chodzi w tym wypadku o działania, które prowadzić mają do osiągnięcia wyraźnie określonego rezultatu.

Analiza wymagań funkcjonalnych zawsze musi pamiętać również o standardach , które są obowiązujące w wybranej organizacji i tym, aby system był do nich dostosowany. Jest to naprawdę istotna cecha, która sprawia, że możliwe staje się zachowanie jakości na odpowiednim poziomie. Tworzona lista wymagań musi odznaczać się wyraźnie określonymi cechami.

Masz zamiar uzupełnić własną wiedzę z tego tematu? Służymy pomocą. Wystarczy przejść na kolejną witrynę i tam dowiedz się więcej szczegółów.

Przede wszystkim powinna być spójna.


analiza wymagań  w firmie
Wprowadził: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Chodzi o to, aby stosować te same słowa w tych samych znaczeniach i nie łamać raz ustalonej terminologii. Bardzo duże znaczenie ma także zrozumiałość dokumentów. Trzeba pamiętać, że osoba tworząca analizę wymagań - musi wiedzieć, że osoba, która wykorzystywać będzie dokument niekoniecznie musi posiadać specjalistyczną wiedzę, którą posiada analityk. Dopasowanie użytego języka do odbiorcy jest więc jedną z najbardziej istotnych cech analizy wymagań.

Zobacz większą ilość szczegółów, a poznasz inne materiały, które zapewne też Cię zaciekawią. Nie zwlekaj zatem i użyj źródła (http://www.pischool.pl/kursy_dla_firm/)!

W przeciwnym wypadku dokument okaże się być zwyczajnie niezrozumiały i osoba, która go miała wykorzystać w ogóle z niego nie skorzysta.
2020/12/18, 20:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.