Niespełna czterdzieści lat wstecz odsetek decydujących się na studia w Polsce był nieporównywalnie niższy niż ma to miejsce współcześnie. Na powiększenie się ilości ludzi zainteresowanych wyższym wykształceniem miało wpływ wiele czynników. Główny z nich to szybki rozwój świata, co spowodowało w konsekwencji szybkie tempo tworzenia się coraz to nowych dziedzin ludzkiej aktywności.

Wprowadził: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com
Postęp techniki sprawił, iż zwiększyło się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie obsłużyć ogromną ilość mechanizmów oraz systemów przyspieszających funkcjonowanie różnego typu firm. Oczywiście wiadomo, iż mechanizacji uległo sporo zadań realizowanych do tej pory przez ludzi. Całe szczęście również urządzenia nie są nieomylne i potrzebują ciągłego nadzoru człowieka.
Z każdej sumy, którą zarobimy oraz zostanie nam podarowane (powyżej ustalonej kwoty) jesteśmy zmuszeni się rozliczyć. Właśnie w tym celu początkowo rok w rok przyglądaliśmy się własnym rodzicom, którzy przesiadywali zgięci w gabinecie i coś wyliczali, dyskutując przy tym bardzo.
W czasach naszych dziadków oferta akademicka była raczej skromna, a wybierając uczelnie wrocław był jednym z najpopularniejszych ośrodków skupiających studentów tuż po Krakowie. Wrocław nadal jest w cenie, zobacz - . Młodzi ludzie w większości przypadków decydowali się na drogę edukacji, która zapewniała szybki
zarobek i bezproblemowe wejście na rynek pracy, dlatego popularnym rozwiązaniem był wybór szkół zawodowych dających fach w ręku. Bogatsi ludzie mogli pozwolić sobie na dłuższą naukę, która w perspektywie czasu przekładało się na zawyżoną pozycję na drabinie społecznej wypływającą z
wyższego wykształcenia jak i szansę na satysfakcjonującą pracę, ponieważ najpopularniejszymi studiami była medycyna, dająca zawód lekarza lub prawo, po którym młodzi ludzie pięli się po sądowniczych szczeblach kariery.